A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Pjetër Budi

Choose star rating

Rating:  5 / Votes cast:  26
(1566-1622)  
  • Origin:
  • Guri I Bardhë 
BIOGRAFIA: Pjetër Budi is a popular writer. Pjetër Budi (1566-1622) - prift, shkrimtar shqiptar nga Gur i Bardhë, Shqipëri. Pjetër Budi është një nga figurat më të shquara të botës shqiptare për kohën kur jetoi. Ai u përket atyre klerikëve, që u dalluan për një veprimtari të dendur atdhetare. Ishte organizator dhe udhëheqës i masave popullore në luftën për çlirim nga zgjedha osmane, përkthyes dhe krijues origjinal në fushën e letrave shqiptare për të mbrojtur identitetin etnik e kulturo...

>> Full biography >>


Comments

(0)

Add Official

Social AccountsRelated Artists:

Vasil Tabaku

Betim Muço

Jorgo Bllaci

Teodor Keko

Xhevahir Cirongu

Kasem Trebeshina

Hiqmet Meçaj

Tasim Gjokutaj

Qerim Haxhiu

Hafiz Ali Korça


Tags: Pjetër Budi

Add an e-Card
lyrics.al © 2007 - 2018