A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Choose star rating

Rating:  4.1 / Votes cast:  16
(1917-1969)  
  • Origin:
  •  
BIOGRAFIA: Prenk Jakova is a very famous songwriter. Prenk Jakova lindi më 27 qershor të vitit 1917 dhe vdiq tragjikisht më 16 shtator të vitit 1969 ishte një Kompozitor shqiptar dhe themeluesi i gjinisë së operas kombëtare shqiptare, me dy veprat e tij "Gjergj Kastrioti-Skënderbeu" dhe "Mrika". Kjo e fundit ishte opera e parë në historinë e artit muzikor shqiptar, të cilën Prenk Jakova e shkroi në bashkëpunim me libretistin Llazar Siliqi dhe regjisorin e njohur shkodran Andrea Skanjeti, e që u vu ...

>> Full biography >>


Fans' Comments

(0) 🆕

Add Official

Social Accounts

More Songs

Loading... Please wait
See MoreRelated Artists:

Enis Mullaj

Ferdinand Deda

Aldo Shllaku

Palokë Kurti

Pjetër Gaci

Nikolla Zoraqi

Jorgo Papingji

Gent Myftaraj

Kujtim Laro

Aleksandër Lalo


Tags: Prenk Jakova

Add an e-Card
lyrics.al © 2007 - 2018