A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Qemal Kertusha

Choose star rating

Rating:  4.9 / Votes cast:  15
  • Origin:
  • Durrës 
  • Age:
  • 86
  • Zodiac sign:
  • Akrepi ♏
BIOGRAFIA: Qemal Kertusha is a popular singer of Easy Listening music. Qemal Kertusha përfshihet në lëvizjen amatore artistike të qytetit qysh në vitin 1946. Në vitin 1948 është pjesëmarrës i filarmonisë shqiptare në Tiranë. Në vitin 1951 pjesëtar i ansamblit të ushtrisë. Pasi kryen shkollën e mesme në vendlindje,në periudhën 1951 – 53 studion për kanto me padagoge Artisten e Popullit Marie Kraja. Kthehet në qytetin e lindjes dhe inkuadrohet si aktor në teatrin “A.Moisiu”. Me krijimin e estradës profesioniste kalon ...

>> Full biography >>


Add Official

Social Accounts


Related Artists:

Gezim Cela

Bashkim Alibali

Sherif Merdani

Leonard Bombaj

Tonin Tershana

Dashnor Diko

Françesk Radi

Kozma Dushi

Mirush Kabashi

Rudolf Stambolla


Tags: Qemal Kertusha

Add an e-Card
lyrics.al © 2007 - 2018