A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Rainer Maria Rilke

Not Yet Rated

(1875-1926)  
  • Origin:
  • Pragë 
BIOGRAFIA: Rainer Maria Rilke is a famous writer. Rainer Maria Rilke lindi në vitin 1875 në Pragë (Austro-Hungari) dhe vdiq në vitin 1926 në senatoriumin Valmont afër Montreux, Zvicër. Ishte autor austriak dhe një prej lirikëve më të rrëndësishëm të gjuhës gjermane. Shkroi tregime, nji roman si dhe disa artikuj mbi artin dhe kulturën si dhe kishte të përkthyer një numër të madh të veprave të letërsisë lirike ndër tjerash kryesisht nga gjuha frenge. Një prej veprave të tija më të rrëndësishme nji...

>> Full biography >>


Add Official

Social AccountsRelated Artists:

Mark Strand

Marin Sorescu

Luke Morgan

Alessandro Manzoni

Edmund Spenser

Luis Garcia Montero

Juan Ramón Jiménez

Paul Verlaine

Jean Rousselot

Paul Celan


Tags: Rainer Maria Rilke

Add an e-Card
lyrics.al © 2007 - 2018