A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Rainer Maria Rilke

Not Yet Rated

(1875-1926)  
  • Origin:
  • Pragë 
BIOGRAFIA: Rainer Maria Rilke is a famous writer. Rainer Maria Rilke lindi në vitin 1875 në Pragë (Austro-Hungari) dhe vdiq në vitin 1926 në senatoriumin Valmont afër Montreux, Zvicër. Ishte autor austriak dhe një prej lirikëve më të rrëndësishëm të gjuhës gjermane. Shkroi tregime, nji roman si dhe disa artikuj mbi artin dhe kulturën si dhe kishte të përkthyer një numër të madh të veprave të letërsisë lirike ndër tjerash kryesisht nga gjuha frenge. Një prej veprave të tija më të rrëndësishme nji...

>> Full biography >>


Fans' Comments

No Comments 🔥🔥

Add Official

Social AccountsRelated Artists:

Mark Strand

Bertolt Brecht

Marin Sorescu

Erich Fried

Guillaume Apollinaire

James Joyce

Alessandro Manzoni

Edmund Spenser

Edgar Allan Poe

Luis Garcia Montero


Tags: Rainer Maria Rilke

Add an e-Card
Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
lyrics.al © 2007 - 2018