A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Për Shkollën

Ti Shkollë

Këngën e zogjve,
ghuhët e luleve,
i di vetëm ti,
burim që etjen shuan
melhem që lëngatën e ndal,
barr që zjarrminë zhduk.
Ti fluturimin ua mëson
dallëndysheve...
Lulet, bimet i mëson
si të rriten
si të ngrihen
si të mplaken,
si të shërohen
si të vdesin.
Ti i di të gjitha gjuhët
dhe shkrimet
alfabetët e popujve,
urtitë e gjithësisë
ndaj njësoj të duan
zogjtë e Ballkanit,
të Evropës, të Amerikës,
të Azisë,të Afrikës,
të Australisë,
të tërë botës,

............................................

Prandaj secili të do
si bukën, si ujin,
si zjarrin, si ajrin,
si dritën, si diellin,
si rritën, si jetën,
si gjakun
se je burim i diturisë

- poem written by Rami Tuda


Choose star rating

Rating:  4.3 / Votes cast:  70


Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
lyrics.al © 2007 - 2018