A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Rudyard Kipling

Choose star rating

Rating:  4.3 / Votes cast:  8
(1865-1936)  
  • Origin:
  • Mumbai 
BIOGRAFIA: Rudyard Kipling is a famous writer. Rudyard Kipling (Bombay sot Mumbai, 30 dhjetor 1865 - Londër, 18 janar 1936), shkrimtar anglez. Në fëmijëri e mësoi gjuhën hinduse, vazhdoi shkollën ushtarake në Devonshire, ndërsa më 1882, u kthye në Indi dhe punoi si gazetar. Udhëtoi në Japoni, Amerikë dhe në Afrikë të Jugut. Me një temë të njëjtë mori pjesë në jetën letrare dhe politike në Angli. Në vitin 1907 fitoi Çmimin Nobel për Letërsi. Proza e tij na tregon një pasqyrë të jashtëzakonshme...

>> Full biography >>


Fans' Comments

(0) 🆕

Add Official

Social AccountsRelated Artists:

Luke Morgan

Dylan Thomas

Erik Stinus

Marin Sorescu

Erich Fried

Juan Ramón Jiménez

Paul Verlaine

Jean Rousselot

Paul Celan

Saint-John Perse


Tags: Rudyard Kipling

Add an e-Card
lyrics.al © 2007 - 2018