A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Selami Kolonja
  • Origin:
  • Ladorishtë (Strugë) 
  • Age:
  • 46
  • Birthday:
  • 25 October 1971
  • Zodiac sign:
  • ♏ Akrepi
Choose star rating

Rating:  4.3 / Votes cast:  16
Music genres: Pop Easy Listening

Selami Kolonja is a popular singer and songwriter. Ai është i biri i Seitit dhe Hamijetit nga Ladorishta e Struges, baba i 3 fëmijëve Taulantit, Sidorelës dhe Majselës. Fillet e para në muzikë i ka filluar në fëmijërinë e tij të hershme.Ai duke dëgjuar nëpër dhoma më të rriturit si këndonin këngët e bukura të vendit tij, dalëngadalë filloi që edhe vetë të këndojë në korin e shkollës. Fakultetin e Muzikës e ka përfunduar me sukses në drejtimin e Muzikologjisë në Prishtinë ndërsa Magjistraturën e Solfexhos e ka përfunduar në Sofje-Bullgari. Fillimin e tij si këngëtar ai e ka patur në festivalin "Këngë Jeho" në Strugë, ku me "Këngën e tokës" ai merr çmim të parë në këtë festival. Selami Kolonja është këngëtari i rreth 120 këngëve - krijimtari origjinale, ka realizuar disa albume dhe video-klipe. Ai është Profesor i Artit Muzikor në Universitetin Shtetëror të Tetovës.

Në Dhjetor 1992, Selami Kolonja & Valbona Karaj marrin pjesë në Festivali i 31-të në RTSH me këngën "Sot U Pamë".

Në Dhjetor 1995, Selami Kolonja merr pjesë në Festivali i 34-të në RTSH me këngën "Ku Të Kërkoj".

Në Dhjetor 2000, Selami Kolonja merr pjesë në Festivali i 39-të në RTSH me këngën "Të Përcollëm Nënë E Nuse".

Në Nëntor 2001, Selami Kolonja merr pjesë në Kënga Magjike 2001 me këngën "Kerkoj Nje Ze Femie".

Në Dhjetor 2002, Selami Kolonja merr pjesë në Festivali i 41-të në RTSH me këngën "Bota Miresi".

Në Qershor 2003, Selami Kolonja merr pjesë në VFM 2003 me këngën "Gugu Ftua".

Në vitin 2004, Selami Kolonja publikon albumin "Do Vi".

Në Qershor 2005, Selami Kolonja merr pjesë në VFM 2005 me këngën "Vajza E ëndrrave".

Më datë 4 Nëntor 2007, Selami Kolonja publikon videoklipin "Ere Borziloku".

Në vitin 2007, Selami Kolonja publikon albumin "Sot...".

Në Dhjetor 2012, Selami Kolonja merr pjesë në Festivali i 51-të në RTSH me këngën "Ku Je?".

Në Maj 2010, Selami Kolonja merr pjesë në Netët e Klipit Shqiptar 9 me këngën "Ti Me Kerko".

Në vitin 2009, Selami Kolonja publikon albumin "Natë Me Henë".

Më datë 26 Gusht 2010, Kengetare Te Ndryshem publikon videoklipin "Nje Shekull Dashuri". Muzika e këngës u punua nga Selami Kolonja, teksti u shkrua nga Selami Kolonja, ndërsa për orkestrimin u kujdes Robert Bilbilov. Videoklipi u prodhua nga Alexander Video.

Në Dhjetor 2010, Selami Kolonja merr pjesë në Festivali i 49-të në RTSH me këngën "Marmara (Enderr Kosove)".

Më datë 19 Nëntor 2012, Enkelejda Arifi, Kastriot Tusha, Ilir Shaqiri, Selami Kolonja & Nikollë Nikprelaj publikojnë videoklipin "Nën Një Flamur Të Pandarë". Videoklipi u prodhua nga Video Art.

Më datë 8 Mars 2014, Selami Kolonja & Kastriot Tusha publikojnë videoklipin "Vargje Për Nënën". Muzika e këngës u punua nga Selami Kolonja, teksti u shkrua nga Selami Kolonja, ndërsa për orkestrimin u kujdes Sajmir Çili. Me këtë këngë, Selami Kolonja & Kastriot Tusha marrin pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 13 në vitin 2014.

Në Mars 2014, Selami Kolonja merr pjesë në Kenga Ime 2014 me këngët "Esmerka (Arapka)" dhe "Valsi I Fundit".

» Edit Bio »

» Song Lyrics »

Submissions by:  arsimdiber  


More news about Selami Kolonja »




lyrics.al © 2007 - 2018