A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Sharl Bodeler

Choose star rating

Rating:  5 / Votes cast:  5
(1821-1867)  
  • Origin:
  • Paris 
BIOGRAFIA: Sharl Bodeler is a famous writer. I konsideruar si i fundmi i romantikeve dhe i pari i moderneve, Sharl Bodler, mbahet si më i madhi ndër poetët francezë. Pothuajse i injoruar nga bashkëkohesit, i dënuar, i dërmuar nga jeta, alkoli dhe droga, ai pat një fund jetë të përdellyer duke vdekur në moshen 46 vjeç, i paralizuar dhe me gojën të humbur. Në të gjallë, ai nuk pat botuar veç një përmbledhje poezish. Atë me titull "Les Fleurs du Mal" (Lulet e së Keqes). Akademiku francez, Jean...

>> Full biography >>


Add Official

Social AccountsRelated Artists:

Paul Verlaine

Gérard de Nerval

Jean Rousselot

Alain Borne

Artur Rembo

Charles Baudelaire

Rainer Maria Rilke

Marin Sorescu

Erich Fried

James Joyce


Tags: Sharl Bodeler, Charles Baudelaire

Add an e-Card
lyrics.al © 2007 - 2018