A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Sulejman Krasniqi

Choose star rating

Rating:  5 / Votes cast:  5
(1937-2011)  
  • Origin:
  • Rahovec 
BIOGRAFIA: Sulejman Krasniqi is a popular writer. Suljeman Krasniqi shumë shpejt u dallua për angazhimin e tij në çështjen kombëtare. Ai u burgos nga regjimi serb për veprimtarinë e tij patriotike, ndërsa në vitin 1958 u arratis drejt Shqipërisë, ku kreu studimet e larta pranë Universitetit të Tiranës. Për shumë vite punoi si mësues në shkollat e mesme në Mat dhe Tiranë, ku botoi mijëra tregime dhe artikuj në shtypin periodik. Krasniqi është autor i një numri të madh romanesh, novelash dhe vepra...

>> Full biography >>


Add Official

Social AccountsRelated Artists:

Sinan Kamberaj

Avdush Canaj

Leonard Shala

Bujar Meholli

Xhenc Bezhi

Gentinikqi

Pal Sokoli

Halil Xani

Shaban Abazi

Arben Kurteshi


Tags: Sulejman Krasniqi

Add an e-Card
lyrics.al © 2007 - 2018