A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
T. S. Eliot

Choose star rating

Rating:  5 / Votes cast:  1
(1888-1965)  
  • Origin:
  • St. Louis 
BIOGRAFIA: T. S. Eliot is a famous writer. Thomas Stearns Eliot ishte një eseist britanik, botues, dramaturg, kritik letrar dhe social dhe "një nga poetët më të mëdhenj të shekullit të njëzetë". Ai u zhvendos nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës në Angli në 1914 në moshën 25 vjeç, ku punoi dhe u martua. Ai në fund u bë një qytetar britanik në vitin 1927 në moshën 39 vjeç, duke hequr dorë nga shtetësia amerikane. Eliot tërhoqi vëmendjen e gjerë për poezinë e tij "Këngën e Dashurisë së J....

>> Full biography >>


Add Official

Social AccountsAlso Check:

Naim Frashëri

Gjergj Fishta

Ismail Kadare

Lasgush Poradeci

Dritero Agolli

Migjeni

Fan Noli

Andon Z. Çajupi

Asdreni

Ndre Mjeda


Tags: T. S. Eliot

Add an e-Card
lyrics.al © 2007 - 2018