A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Tefta Tashko Koço

Choose star rating

Rating:  4.7 / Votes cast:  33
(1910-1947)  
  • Origin:
  • Faiyum 
BIOGRAFIA: Tefta Tashko Koço is a very famous singer of Easy Listening & Classical music. Tefta ishte vajza e patriotit të shquar shqiptar nga Frashëri i Përmetit, Thanas Tashkos i cili prej vitit 1910 qe vendosur familjarisht në Egjipt. Me vdekjen e Thanas Tashkos më 1915, familja e tij kthehet në Korçë në vitin 1921. Në Korçë kemi aktivizimet e para të Teftës si këngëtare dhe data 26 Qershor 1926 mbahet si koncerti i saj i parë në publik. Në Shtator të vitit 1927, Tefta me gjithë familjen vendosen në Montpellier, Francë, ku ajo fill...

>> Full biography >>


Fans' Comments

(0) 🆕

Add Official

Social Accounts

Këngë Lirike Qytetare Shqiptare Dhe Repertor Klasik (2005)

Tefta Tashko Koco


» Add A Song »


Related Artists:

Inva Mula

Mirsa Kerceli

Fitnete Rexha

Kaltrina Selimi

Argjentina Ramosaj

Marie Kraja

Vaçe Zela

Maya Alickaj

Irini Qirjako

Liliana Kondakçi


Tags: Tefta Tashko Koço, Tefta Tashko, Tefta Tashko Koco

Add an e-Card
lyrics.al © 2007 - 2018