lyrics.al
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
BiographyTags: Trix (Veli Sahiti), Trix, Veli Sahiti


Choose star rating
  Rating:  4.9 / Votes cast:  24


Trix (Veli Sahiti)
Music genres: Pop-Rock Pop

Trix (Veli Sahiti) is a very famous singer and songwriter. Ështe formuar në pranverë të vitit 1974 në fillim ishim tre anëtar Veli Sahiti, Muhamet Bislimi, si dhe Nuredin Azemi, po në këtë vit u bënë edhe ca ndryshime në grup inkuadrohen edhe dy anëtarë Hil Prenk Palaj (Daullist) si dhe Gjergj Prenk Palaj (Harmonike goje).
Kështu cë anëtarët e grupit TRIX të kompletuar si asnambël apo si grup ishin:
Veli Sahiti inicues i grupit TRIX, kompozitor, solo ritëm kitarë, si dhe solist vokal i grupit
Muhamet Bislimi prim si dhe kllaviatur orgje.
Nuredin Azemi Kitarë
Hil Prenk Palaj Daulle
Gjergj Prenk Palaj Harmonikë gojore

Vlen të përmendet se grupi TRIX është ndër grupet e para të rock and rollit shqiptar cë u formua në vitin 1974 dhe po në këtë vit u formuan edhe rock grupe:
Grupi MAK nga Mitrovica, grupi TNT nga Mitrovica, grupiLUNIAZËT nga Prizreni dhe lirisht mund të themi se plejada e parë e grupeve të rock and rollit shqiptar ishin këto grupe të cilat u cekën lartë
Me rrënimin e institucioneve tona gjatë viteve 90-ta nga okupatori shovenist serb ,shumica e anëtarve per arsye ekzistencionale u detyruan ta braktisin grupin dhe ta marrin rrugen e mergimit.
Ndërsa unë edhe sot me xhelozi ruaj ombrellën e grupit TRIX reputacionin e tijë të krijuar me mjaft punë dhe përkushtim, ruajtja e asaj fryme që kshte filluar ne vitet e 70-ta kur u afirmuam ne opinionin kosovar. Me këtë formacion këngët që ishin inqizuar gjatë viteve 70 dhe 80 ne RTP është bërë përzgjedhja e 10 këngëve me të ndegjuara dhe ne vitin 1989 realizuam albumin e parë të titulluar KRUSHQIT E PAJTIMIT kishte rëndësi ngase i përket ngjarjeve që zhvilloheshin në atë etapë kohore. E gjithë kjo bëri që albumi të mirëpritet nga adhuruesit e grupit TRIX.
dhanë kontribut për grupinTRIX
Ibrahim kërnaja, Daullist,
Ilir Sahiti, Ba kitarist
Avdi Sejdiu, Kitarë
Idaver Xhemajli, Daullist
Isak Maloku,solo e ritëm kitarë
Bashkim Bislimi, kitärë
Ridvan Rexhepi, Daullist
Fadil Gjini, Baskitarë
Mujadin Nuhiu, Vokalist në grup
Njashtu rol të rëndësishëm në këngët e grupit TRIX përmbajn edhe shkruarja e teksteve nga autorët e dëshmuar që nergut i shkruajtën për grup dhe njëherit qu u jemi shumë mirënjohes:
Faruk Tasholli, Bardh Frangu, Rahmi Tuda, Kemajl Aliu, Agim Mehmeti, Xeni-Shkëlzen Behrami, Bashkim Gashi, Biser Mehmeti, Adelina Mamaqi, Emrush Shala, Afërdita Veselaj, Milaim Mezini, Besim Jashari, Ismet Rashiti, Shemsedin Preteni, etj
Grupi TRIX nga vitet 70-ta e gjerë më 1988 merrë pjesë në shumë festivale të muzikës.
Festivali i parë i rock bendeve shqiptare të pagëzuar me emërtimin Rinia këndon 74, 74 ku TRIX u prezentua dy vite rradhazi me kengën Për Ty 1974, dhe Dashuria në qershor 1975.
Te shfaqura gjatë viteve 1970-1988 mëse 800 solo koncerte në Kosovë dhe në vende të tjera
Albumet e realizuara 1989 - 2008

1.Krushqit e pajtimit 1989
2.Buke krip e zemër 1990
3.Vala e re-1991
4.Toka ime 1992
5.Vallja e rinisë 1993
6.Si të them -1994
7.Fati nuk është iluzion 1995
8.Qohu more Rexho- 1996
9.Balada X 1997
10.Kurora digjet ne zjarrë 1998
11.Lamtumirë gjeneratë 2000
12.Vallëzimi i yjeve 2001
13.Moj e mira te pojata -2002
14.Engjëlli im -2003
15.Iluzion -2004
16.Imazhi ytë 2005
17.Epopeja e Jezercit 2006
18.Rinisë 2007/2008

» Edit Bio »

Submissions by:  afroo  Loading...


Kalendari
26/02/2017
Happy Birthday Happy Birthday:
Nita Bahtiri
Nita Bahtiri
24 vjeç
Hidaver Osmani
Hidaver Osmani
49 vjeç
Gerard Merdani
Gerard Merdani
23 vjeç

This Week's Poll
   19-25 Shkurt 2017

Kënga Më E Mirë E Noizyt?

  Number 1

  Big Body Benzo

  Gangsta Love

  Çfarë Ti Bëj

  Gipsy Lover

  Anytime Anywhere

Vote