A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Dashurie

Hera E Parë

Një mbrëmje po më prisje,
Buzë rrugës,në një cep,
E druajtur vërtisje,
Një palë çelësa në xhep...

Me ata çelësa të vyer,
Hymë në një dhomë..ç'magji!
Pasioni, dritare e dyer,
Shpërthente,si lumë,me furi..

Një ndjenjë e ëmbël mjaltë,
Më përshkoi deje e gjak..
Hi u bëfsha, dhè e baltë,
Kur mos ndizem,kështu flakë!!


Të hodha mbi shtrat.."avash!
Të lutem,avash!.."-the sërish,
N'errësirë,mbi ty unë rrashë,
Mishin tënd ndjeva nën mish!

Të putha buzë edhe gjinj,
Afshi flakë na ndezi ne..!
U dogjëm në zjarr,si qirinj,
Ç'zjarr më të madh,ka mbi dhè!?

Mëngjezi na erdhi me diell,
Ç'fshehu nata,u vesh me flori,
Ju falem o dritë,o qiell,
Për ç'mike më dhatë në gji..!

- poem written by Vaso Dushi


Choose star rating

Rating:  4.5 / Votes cast:  6

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
lyrics.al © 2007 - 2018