A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Xhenc Bezhi
  • Origin:
  • Gjakovë 
  • Residence:
  • Austri 
  • Age:
  • 56
  • Birthday:
  • 15 November 1961
  • Zodiac sign:
  • ♏ Akrepi
Choose star rating

Rating:  5 / Votes cast:  3

Xhenc Bezhi is a popular writer. Shkollën fillore dhe të mesme i kreu në qytetin e lindjes, ku diplomoi në Gjuhë dhe Letërsi në SHLP “BAJRAM CURRI”. Një kohë punoi në arsim dhe në teatrin e qytetit. Aktivitet e tij të pareshtura në lëvizjet e kohës shpejtë u bënë halë në sy për regjimin fashisoid dhe gjenocidial të çetnikëve serb ku fillojnë përndjekjet për eliminim. Prej vitit 92-93 migron në Austri ku jeton edhe sot. Me shkrime merret qysh në orët e hershme të rinisë, si nxënës i shkollës së mesme ka botuar në revistën letrare“SHTIGJE” të klubit letrar “GJ. N. Kazazi” në Gjakovë.
Bashkërisht më një grup poetesh të mirënjohur botoi poezi në librin me titull “ASHT E GJAK ARBËRIE” që është botim i tij i parë. Libri i tij i dytë është “TREGIME NGA MALËSIA E GJAKOVËS”.
Në gusht të vitit 2013 para publikut gjakovar doli dhe me dy vëllime-libra me poezi: “LETËR MBRETITTIM” dhe “KRUSHKU MËRGIMTAR”. Në dorëshkrim la një numër të konsiderueshëm shkrimesh të zhanreve të ndryshme.

» Edit Bio »

» Poems »
Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
lyrics.al © 2007 - 2018