A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Qytetit Tim

N’ perëndim të Dardanisë
Ku asht kanë fusha e Jakut,
Ka ngritë shtati një qytet;
Marrë e ka emnin e gjakut.

Kuq, Gjakova ime,
Ngjyrosun prej Zotit,
shqipe e zezë Malësia,
në flamur të Kastriotit

Kah do shkova nëpër botë,
dashnin tande e mbajta n’ gji.
Me i thanë kujt jam gjakovar
m’ shohin njerëzit me zili.

Kuq, Gjakova ime,
Ngjyrosun prej Zotit,
..........

Kurrë nuk shtjerrën ato gurra,
Me sa shuhen yjtë e qiellit,
derë për derë ka rritun burra,
për mbi ta veç drita diellit.

Kuq, Gjakova ime,
Ngjyrosun prej Zotit,
......

- poem written by Xhenc Bezhi


Choose star rating

Rating:  4 / Votes cast:  9

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
lyrics.al © 2007 - 2018