A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Xhorxh Gordon Bajroni

Choose star rating

Rating:  4 / Votes cast:  165
(1788-1824)  
  • Origin:
  • Londër 
BIOGRAFIA: Xhorxh Gordon Bajroni is a famous writer. Lindi në një familje aristokrate të varfëruar. Kur ishte dhjetë vjeç, me vdekjen e xhaxhait të tetë, Bajroni trashëgoi titullin Lord dhe pallatin e çifligun Newstead Abbey. Në moshën madhore zuri vendin që i takonte në Shtëpinë e lordëve. Më 1801 Bajronin e dërguan në Harrow, në shkolle, ku studioj gjuhët greke e latine, historinë dhe letërsinë angleze. Këtu ju spikaten ato cilësi të karakterit që i ruajti gjithë jetën : serioziteti dhe zotësia t...

>> Full biography >>


Fans' Comments

No Comments 🔥🔥

Add Official

Social AccountsRelated Artists:

Edmund Spenser

Dylan Thomas

Mark Strand

Alessandro Manzoni

Federico García Lorca

Charles Baudelaire

James Joyce

Guillaume Apollinaire

Hermann Hesse

Gabriel García Márquez


Tags: Xhorxh Gordon Bajroni, Lord Byron, George Gordon Byron

Xhorxh Gordon Bajroni in e-Cards:

Add an e-Card
Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
lyrics.al © 2007 - 2018