A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Xhorxh Gordon Bajroni

Choose star rating

Rating:  4 / Votes cast:  155
(1788-1824)  
  • Origin:
  • Londër 
BIOGRAFIA: Xhorxh Gordon Bajroni is a famous writer. Lindi në një familje aristokrate të varfëruar. Kur ishte dhjetë vjeç, me vdekjen e xhaxhait të tetë, Bajroni trashëgoi titullin Lord dhe pallatin e çifligun Newstead Abbey. Në moshën madhore zuri vendin që i takonte në Shtëpinë e lordëve. Më 1801 Bajronin e dërguan në Harrow, në shkolle, ku studioj gjuhët greke e latine, historinë dhe letërsinë angleze. Këtu ju spikaten ato cilësi të karakterit që i ruajti gjithë jetën : serioziteti dhe zotësia t...

>> Full biography >>


Add Official

Social AccountsAlso Check:

Naim Frashëri

Lasgush Poradeci

Ismail Kadare

Dritero Agolli

Fan Noli

Gjergj Fishta

Migjeni

Andon Z. Çajupi

Asdreni

Ali Podrimja


Tags: Xhorxh Gordon Bajroni, Lord Byron, George Gordon Byron

Xhorxh Gordon Bajroni in e-Cards:

Add an e-Card
lyrics.al © 2007 - 2018